Akü Garantisi

Akü Garantisi

Yeni çıkan araçlar yeni donanımlarla üretilmektedir. Bu donanımlar elektrik enerjisi ile çalışan sistemlerle donatılmaktadır. Bu sebeple otomobillerin daha yüksek performansa sahip enerji bileşenleri ile beslenmeleri gerekmektedir.

Akülerin daha iyi çalışması ve dayanıklı yapısını koruyabilmesi için bu unsurların düzenli olarak yerine getirilmesi gereklidir. Akü garantisi bu doğrultuda araç sahiplerine kolaylıklar tanımaktadır. Akü ile ilgili her hangi bir arıza durumunda akü garantisi devreye girmektedir.

Bir Akünün Ömrü Kaç Yıldır?

Akülerin kullanım ömrü belirli bir süreye tabi tutulmamaktadır. Çünkü akünün etkilendiği durumlar araçtan araca değişme göstermektedir. Bu değişimler otomobil bakım hizmeti sırasında belirlenmektedir. Akünün ömrüne etki eden durumlar ise şu şekildedir;
 
  • Aracın ne sıklıkla kullanıldığı,
  • Çevresel etkenlerden ne oranda etkilendiği,
  • Kullanım biçimi veya bekleme süresi,
     
 gibi durumlar bir akünün ömrünün kaç yıl olacağını belirleyen etkenlerdir. Araç sahiplerinin akü ömrü ile ilgili merak ettiklerinin bu çerçevede ele alınması mümkündür. 
 Esasen akü ömrü, akünün bekleme koşulları ya da akünün üretim yılına bağlı olarak belirlenmektedir. Şu bilinmelidir ki akülerin son kullanma tarihi akünün üzerinde yazan bir etiket değildir. Akünün üzerinde akünün üretim tarihi yazılıdır. Akünün ömrü de üretim tarihi ile doğru orantılıdır. 
Akülerin ömrü ortalama 3-4 yıl gibi belirlense de bu süre akünün bakım ve onarımına bağlı olarak değişme gösterecektir. 

Araca Göre Kaç Amper Kullanılmalı

Otomobil bakım hizmeti sırasında araç sahiplerinin sorduğu diğer iki soru “Akü kaç amper olmalı? Araca göre kaç amper kullanılmalı?”  şeklindedir. Bu soruların cevapları ise aşağıda ele alındığı gibidir. 
Her araç farklı şekillerde kapasiteye sahiptir. Aracın kapasitesine göre akü değişim göstermektedir. Bunun temel nedeni, aracın marş performansından daha düşük veya daha büyük akü seçimi yapılmasının probleme sebebiyet verecek olmasıdır. Etiket üzerinde akünün kaç amper olduğu, saat miktar, yer almaktadır. Eğer sadece amper var ise marş gücü etiket üzerinde belirtilmektedir. Bu anlamda aracın kapasite ve özellikleri bilinmeden kaç amper kullanıldığı hakkında yorum yapmak doğru olmayacaktır. Ancak bu hususta endişe duyulmasına gerek yoktur. Detay Otomotiv profesyonel teknisyenleri, konuya yönelik en sağlıklı bilgiyi araç sahiplerine sunacaklardır.
 

İlgili Konular

Pendik Oto Sanayi

Pendik Oto Sanayi

Bölge içerisinde aktif bir şekilde öne çıkan Pendik oto sanayi servisimiz sektör içerisindeki sayılı firmalar arasında yer almaktadır. Oto sanayi içerisinde birçok hizmeti temin edebilirsiniz

Rehbere git

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Güvenli sürüş için takip mesafesi çok önemlidir. Takip mesafesinin korunmadığı durumlarda arkadan çarpma gibi kazalar meydana gelmektedir

Rehbere git
Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?
Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon Kutusu Tamiri

Oldukça zor tamir işlemlerinden biri olan direksiyon kutusu tamiri sayılı servis tarafından yapılmaktadır. Yedek parça değişimi açısından oldukça pahalı olan direksiyon kutusu genel olarak tamir işlemi ile çözülmektedir.

Rehbere git

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörler, birkaç çeşidi ile araçlarda kullanılmaktadır. Bu çeşitlerden bazıları bakım işlemi görürken bazıları ise bir kere kullanım imkânı ile piyasaya sürülmektedir. Basit bir mekanizmaya sahip olan ve ucuz amortisörlerin bakım işlemleri olsa dahi değiştirmek sonuç açısından daha önemlidir. Fakat elektriksel sistemle üretilmiş amortisörlerin değişiminin yapılması daha maliyetli olduğundan bakım işlemi görmesi daha hesaplı olmaktadır. Amortisörlerin bakım ve onarım işlemleri titizlik gerektiren bir konudur. Amortisör tamiri almak isteyen araç sahipleri, bunu işinin e...

Rehbere git
Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?