Akü Ölçme ve Kontrolü

Akü Ölçme ve Kontrolü

Araç bakımı hizmetinde araca yapılan işlemlerden biri de akü ölçme ve kontrol işlemidir. Bu işlemler sayesinde aracın akü durumuyla alakalı sorunu tespit edilir.

Akü Kapasite Testi

Akü kapasite testi  aracın aküsüne bağlı  değerleri  bulmaya yardımcı olan bir işlemdir.  Bu işlem akü kapasite test redresörü sayesinde gerçekleşmektedir.  Bu cihaz farklı akü  cinsleriyle de herhangi bir sorun çıkarmadan uyumlu bir şekilde çalışabilir.

Düzenli Akü Kontrolü Neden Tavsiye Edilir?

Yolculuğa çıkmanız gereken durumlarda aracınızı çalıştıramadığınız zamanlar olmuştur. Bilgininiz dâhilinde gerçekleşmeyen ve önemli işlerinizin aksamasına sebep olan bu durum araç sahibi için çekilmez bir hal alabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için düzenli olarak pendik akü kontrolü yaptırılmalıdır. Bu kontrol sayesinde aracın aküsünün iyi durumda olup olmadığına bakılmakta ve arıza varsa otomobil bakım ve onarım işlemleri sağlanmaktadır.

Akü Kontrolüne Ne Dahildir?

1. Akü kontrolü, akü sorununun tespit edilmesiyle başlamaktadır. Her hangi bir ciddi sorun varsa bu uzmanlar tarafından belirlenmektedir. Akünün bir yerinde güç kaybı veya bağlantı sorunu oluşması akünün değişeceği anlamını taşımaktadır. 
2. Bir sonraki adımda aracın çalışması için gereken akü voltajının olup olmadığı kontrol edilir. Çalışması için %75 güç kapasitesi gereklidir. Motoru çalıştıracak akünün araca binen yükü kaldırıp kaldırmayacağı da uzmanlar tarafından ölçülür. 
3. Akü kontrolünde son aşama akünün şarj edilme aşamasıdır. Bu aşama sırasında düşük voltaj kapasitesi önemlidir. Arızanın şarjdan dolayımı olup olmadığı belirlenerek otomobil bakımı akü kontrol işlemi gerçekleştirilir.
4. Bilinmelidir ki akü sorunlarında aküye bakım ve onarım yapmak zordur. Bu sebeple ortaya çıkan sorunlar akü değişimi ile ortadan kalkmaktadır.

Bir Aküye Ne Zarar Verir?

Yaş faktörü akünün bozulmasına sebep olan ana faktördür. Yılların vermiş olduğu kullanım yorgunluğu da akünün değişmesine bir sebeptir. Akü ölçme ve kontrol bazen akünün değişmesi ile sonuca bağlanmaktadır. Akünün şarj edilirken voltaj dengesinin sağlanmaması sürekli bir düşüş yaşanması aküyü olumsuz anlamda etkileyen bir diğer faktördür. Bunun yanında sıcak havalar, akünün boşalmasına sebep olmaktadır. Bu gibi durumları yaşayan araç sahipleri konuyla ilgili uzman ekipten yardım almalıdır.

İlgili Konular

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Güvenli sürüş için takip mesafesi çok önemlidir. Takip mesafesinin korunmadığı durumlarda arkadan çarpma gibi kazalar meydana gelmektedir

Rehbere git

Direksiyon Kutusu Tamiri

Oldukça zor tamir işlemlerinden biri olan direksiyon kutusu tamiri sayılı servis tarafından yapılmaktadır. Yedek parça değişimi açısından oldukça pahalı olan direksiyon kutusu genel olarak tamir işlemi ile çözülmektedir.

Rehbere git
Direksiyon Kutusu Tamiri
Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörler, birkaç çeşidi ile araçlarda kullanılmaktadır. Bu çeşitlerden bazıları bakım işlemi görürken bazıları ise bir kere kullanım imkânı ile piyasaya sürülmektedir. Basit bir mekanizmaya sahip olan ve ucuz amortisörlerin bakım işlemleri olsa dahi değiştirmek sonuç açısından daha önemlidir. Fakat elektriksel sistemle üretilmiş amortisörlerin değişiminin yapılması daha maliyetli olduğundan bakım işlemi görmesi daha hesaplı olmaktadır. Amortisörlerin bakım ve onarım işlemleri titizlik gerektiren bir konudur. Amortisör tamiri almak isteyen araç sahipleri, bunu işinin e...

Rehbere git

Pendik Oto Sanayi

Bölge içerisinde aktif bir şekilde öne çıkan Pendik oto sanayi servisimiz sektör içerisindeki sayılı firmalar arasında yer almaktadır. Oto sanayi içerisinde birçok hizmeti temin edebilirsiniz

Rehbere git
Pendik Oto Sanayi