Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörler, birkaç çeşidi ile araçlarda kullanılmaktadır.  Bu çeşitlerden bazıları bakım işlemi görürken bazıları ise bir kere kullanım imkânı ile piyasaya sürülmektedir. Basit bir mekanizmaya sahip olan ve ucuz amortisörlerin bakım işlemleri olsa dahi değiştirmek sonuç açısından daha önemlidir. Fakat elektriksel sistemle üretilmiş amortisörlerin değişiminin yapılması daha maliyetli olduğundan bakım işlemi görmesi daha hesaplı olmaktadır.  Amortisörlerin bakım ve onarım işlemleri titizlik gerektiren bir konudur. Amortisör tamiri almak isteyen araç sahipleri, bunu işinin ehli bir servise yaptırmalıdır. 

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisör Fiyatları

Amortisör Fiyatları

Amortisör fiyatlarını belirleyen birçok etken vardır. Amortisörler, marka modele göre oluşturulmuş elemanlardır. Üretici firma, kendi markasına göre bir amortisörlü üretmekte ve o şekilde bir fiyatlandırma yapmaktadır. Bununla birlikte teknolojinin gelişmesi amortisörlerin çeşitliliğini de değiştirmiştir. Son çıkan amortisörler özellik ve performans konusunda yetkin bir donanıma sahiptir. Bu donanım kendi içerisinde baya pahalıdır. 

Amortisörler, ucuz ve pahalı olmak üzere araç sahibinin durumuna göre alabileceği pek çok çeşitle piyasada yerini almaktadır. Araç sahibi, amortisör değişikliği yapmak istediği zaman mutlaka üretici firmanın çıkarmış olduğu ürünlere bakmalıdır. 

Amortisör Fiyatları

Amortisör Ne Zaman Değişir?

Amortisör Ne Zaman Değişir?

Amortisörler, uzun seneler kullanılabilecek şekilde üretilmektedir. Ancak bu durum hiç bozulmayacak anlamına gelmez. Amortisörler ne zaman değiştirilir?

Amortisörler için belirlenmiş bir periyodik bakım süresi yoktur. Amortisörler, hasar aldığında veya işlevini kaybettiğinde değiştirilmektedir. Düzenli olarak yapılan kontroller sonucunda oluşmuş veya oluşabilecek amortisör arızalarının önüne geçilmektedir. 

Bazı amortisörlerin dış yüzeyinde yağ birikintisi veya yağ sızıntısı oluşmaktadır. Bu durum amortisörün ömrünün doldurduğuna bir kanıt olarak gösterilebilir. 

Aracın süspansiyon sisteminin devrede olduğu zamanlarda kontrolsüz bir şekilde zıplaması ve bu durumun uzun süreli yaşanması amortisörün işlevini yerine getirmediğini göstermektedir. 
Düzgün ve engebesiz yollar, amortisörün çalışmasına katkı sağlamaktadır. Normal şartlarda amortisörler 130.000 ila 180.000 kilometre arasındadır. Ancak bir amortisörü 90000 kilometre kullanmak, performansı etkilemektedir. Amortisör de ortaya çıkan sorunları öğrenmek için test makinesi kullanılmaktadır. Bu test makinelerini alanında uzman kişiler kullanmaktadır.  Yapılan kontroller sonucunda amortisörün değişip değişmeyeceği yetkililer tarafından belirlenmektedir. Direksiyon kutusu tamiri ve Pendik oto sanayi ihtiyaçlarınız için servisimizden randevu oluşturabilirsiniz.

Amortisör Ne Zaman Değişir?