Arabanızdan Gelen Seslere Kulak Verin

Arabanızdan Gelen Seslere Kulak Verin

Aracın arıza yapmadan önce farklı sesler çıkarması sizin için uyarıcı olabilir. Bu tür sesler değişik yerlerde arızaların ve bozulmaların habercisi olabilir. Araçtan gelecek seslere kulak verirseniz aracınızın daha büyük sorun yaşamasına engel olabilirsiniz. Genelde ortaya çıkan;
 
  • Islık Sesleri
  • Vuruntu Sesleri
  • Sürtünme Sesleri
  • Uğultu Sesleri
İnsanların bu konuda daha dikkatli olmasını sağlamalıdır. Bu tarz seslerin bir bozulma işareti olduğunu hemen anlamalısınız. Bazen arızalar bazen de yağ eksikliği sebebiyle bu tür sorunlar yaşanabilir. Yine, gevşeme gibi sorunlarda bu tür sıkıntıların ortaya çıkma ihtimali vardır. Aracınızı dinler ve buna göre tedbir alırsanız sorunların çözümü sizin için daha kolay olur.
 
Islık sesi ortaya çıkarsa bunun olumsuz sonuçlarını hesaplamanız gerekir. Şarj dinamosu, bilyesi, triger gergi bilyesi, turbo sistemi, klima pompası ve motor gibi parça ve sistemlerde arıza olursa bu tür bir ses çıkabilir. Araç çalışırken bu ses duyuluyor ve sonra kayboluyorsa burada çok fazla sorun olmayabilir. Eğer ses devamlı geliyorsa daha dikkatli olmak gerekir. Uzman servisin bu gibi durumlarda daha iyi tespit yaptığını söyleyebiliriz.
 
Vuruntu sesleri çok zaman insanları endişeye sevk etmiştir. Araç sahiplerinin bu gibi durumlardan endişelenmesi gayet olağan bir durumdur. Ses geldiği esnada araç hangi devirde veya araç hangi viteste, bunlara bakmanız gerekir. Bazen alınacak kolay tedbirler sesi kesip aracın bozulmasının önüne geçecektir. Genelde bu soruna neden olan durum basit bir gevşeme olabilir. Motor ve parçaları üzerinde tespit edilecek olan gevşemeler hemen önlenmeli ve sorun büyümeden giderilmelidir.
 

Arabanızdan Gelen Seslere Kulak Verin

Sürtünme Sesleri ve Vuruntu Sesleri Araçlarda Ne Anlama Gelir?

Sürtünme Sesleri ve Vuruntu Sesleri Araçlarda Ne Anlama Gelir?

Sürtünme sesleri duyar duymaz zaman harcamadan bunun sebeplerini bulmak gerekir. Motor ve benzer akşamlarda aşınmalar ortaya çıkabilir. Genelde yağsız kalmış olan unsurlarda bu sorun daha sık ortaya çıkar. Basit bir yağlama bazen bu sorunların giderilmesini sağlayabilir. Yağsız kalan yerlerin bakımı ve yağlanması ile işlek parçalardan ses gelmez. Kayıştan, rulmandan veya bir dişliden gelen sesin kesilmesi için düzenli bakım her zaman önerilir.
 
Uğultu sesi çıkaran araçlarda ilk işiniz bu sesin nereden geldiğini bulmak olmalı. Genelde bu sorun aks bilyesinden kaynaklanır. Motordan başlamak üzere tekerleklerin de dâhil olduğu tüm mekanik sistemlerde bu tür benzer sorunlar olabilir. Burada esas olan konu sorunun tespiti ve bir an evvel giderilmesidir. Rulman ve benzer parçalardan kaynaklı sorunlar hiç zaman kaybetmeden giderilmelidir.
 
Aracınızın sesine kulak vererek gerekli tedbirleri zamanında almak sizin için daha kolay olacaktır. Arızalar daha büyüdüğü zaman masraflar çoğalır. Önceden alacağınız tedbirler sayesinde düşük masraflarla aracınızı daha randımanlı hale getirebilirsiniz. Düzenli bakım yaptıran pek çok kişinin bu konuda herhangi bir endişesi yoktur. Uzman servis ve servisin donanımlı yapısı sayesinde, tedbir almak çok daha kolay ve avantajlıdır.
 

Sürtünme Sesleri ve Vuruntu Sesleri Araçlarda Ne Anlama Gelir?