Araç Klima Sistemleri

Araç Klima Sistemleri

Araç klima sistemi aracın içerisinde yer alan önemli bölümlerinden biridir. Bu bölüm sayesinde sıcak ve soğuk hava dengesinin düzenli olarak verilmesi sağlanır.

Sıcak günlerde soğuk hava, soğuk günlerde ise sıcak hava ile dışarıda ki havanın daha az hissedilmesi sağlanır. Periyodik bakımlarda düzenli olarak klima bakımlarının yaptırılması gerekir. Oluşacak her hangi bir sorun aracın diğer aksanlarının da olumsuz şekilde etkilenmesini sağlayacaktır. Oto periyodik bakım hizmeti sırasında klima bakımlrınızı mutlaka yaptırmalısınız.

Araç Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

Araç klima sistemi 3 temel madde ile çalışır. Bunlar;
 
 • Havayı soğutur
 • Havayı temizler
 • Havanın nemini alır.
   
Araç klima sisteminde havayı temizleyen, aktif karbon ve polen filtresi bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde içerideki havanın temizlenmesi sağlanır.
 

Klima Yağı Ne İşe Yarar?

Klima yağı, kompresörün çalışırken yağ ihtiyacını karşılayan sıvıdır. Klima yağ sayesinde klimanın çalışma kapasitesi artmaktadır. Bu yağ klima gazının bulunduğu sisteminin içerisinde çözünerek çalışır. Bu anlamda klima yağ önemli bir yere sahiptir. Araç içerisinde önemli bir yere sahip olan klima sisteminin ve gazların aktif bir şekilde çalışması için gereklidir.

Klima Bakımı Sırasında Neler Kontrol Edilir?

Klima dış bakım;
 
 • İlk aşamada cihazın dış temizliğidir.
 • Cihazda bulanan serpatin temizlenir.
 • Cihazın iç kısmı temizlenir.
 • Varsa kaçak kontrolü yapılır.
 • Fan ve diğer parçaların mekanik bağlantıları kontrol edilir.
   
Klima iç bakım;
 
 • Filtre temizliği yapılır.
 • Kaçak kontrolü yapılır.
 • Boru hattı bakımı yapılır.
 • Drenaj bakımı yapılır. 
 • İç kısım beslenme ve gerilim ölçümleri yapılır.

Klima Bakımında Soğutma Ve Filtreleme

Klima bakımı sırasında filtrelerin bakım ve onarım aşaması gerçekleştirilir. Bunun yanında soğutucu akışkan kaçak testine bağlı kontrollerde sağlanır. Bu kontroller klimada oluşacak sorunların önüne geçmek ve oluşan sorunun tespitini yapmak açısından gerekli adımlardır. Pendik araç klima bakımı sırasında klimanın iç ve dış her türlü bağlantısına ayrıntılı olarak bakılmaktadır. Genel periyodik bakımların yanında bozulan veya çalışmayan aksamların bakımları da bu anlamda yapılmaktadır. Klima önemli bir bölümdür. Bu sebeple uzman teknisyenler tarafından bakım ve onarımı yapılmalıdır.

İlgili Konular

Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon Kutusu Tamiri

Oldukça zor tamir işlemlerinden biri olan direksiyon kutusu tamiri sayılı servis tarafından yapılmaktadır. Yedek parça değişimi açısından oldukça pahalı olan direksiyon kutusu genel olarak tamir işlemi ile çözülmektedir.

Rehbere git

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörler, birkaç çeşidi ile araçlarda kullanılmaktadır. Bu çeşitlerden bazıları bakım işlemi görürken bazıları ise bir kere kullanım imkânı ile piyasaya sürülmektedir. Basit bir mekanizmaya sahip olan ve ucuz amortisörlerin bakım işlemleri olsa dahi değiştirmek sonuç açısından daha önemlidir. Fakat elektriksel sistemle üretilmiş amortisörlerin değişiminin yapılması daha maliyetli olduğundan bakım işlemi görmesi daha hesaplı olmaktadır. Amortisörlerin bakım ve onarım işlemleri titizlik gerektiren bir konudur. Amortisör tamiri almak isteyen araç sahipleri, bunu işinin e...

Rehbere git
Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?
Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Güvenli sürüş için takip mesafesi çok önemlidir. Takip mesafesinin korunmadığı durumlarda arkadan çarpma gibi kazalar meydana gelmektedir

Rehbere git

Pendik Oto Sanayi

Bölge içerisinde aktif bir şekilde öne çıkan Pendik oto sanayi servisimiz sektör içerisindeki sayılı firmalar arasında yer almaktadır. Oto sanayi içerisinde birçok hizmeti temin edebilirsiniz

Rehbere git
Pendik Oto Sanayi