Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon Kutusu Tamiri

Oldukça zor tamir işlemlerinden biri olan direksiyon kutusu tamiri sayılı servis tarafından yapılmaktadır. Yedek parça değişimi açısından oldukça pahalı olan direksiyon kutusu genel olarak tamir işlemi ile çözülmektedir. Tamirat işlemi de oldukça zor olduğundan dolayı sayılı bileşen içerisinde yer alan arızalarda tamir işlemi gerçekleştirilmektedir. Direksiyon kutusu tamiri ve arızaları konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz servisimizi ziyaret edebilirsiniz. Eğer aracınızda direksiyon problemlerinden olan direksiyon simidinin ağırlaşması ve boşluk oluşması gibi durumlar ile karşı karşıyaysanız servisimizi ziyaret etmeyi unutmayınız. Servisimizde sistem gözden geçirilerek en uygun tamir işlemi gerçekleştirilecektir.

Direksiyon Çalışma Mantığı

Hidrolik sistemlerin bir örneği olan direksiyon sistemi, direksiyon simidinden gelen komutu aracın tekerleklerine aktarmaktadır. Oldukça önemli bir mekanizma olan direksiyon sisteminin en önemli bileşenlerinden biri de direksiyon kutusudur. Hidrolik sistem içerisinde yer alan sıvıların durumu oldukça önemlidir. Sızdırmaz tamir takımlarının hasar görmesi ve hidrolik sistem içerisindeki sıvının eksilmesinden kaynaklı birçok problem ortaya çıkabilmektedir. Sızdırmaz bileşenler kolayca değiştirilebilmekte ve tamir işlemi tamamlanabilmektedir. Aynı şekilde dişli sistem için de aynı durum geçerlidir. Fakat diğer parçalarda arıza meydana gelmesi sonucunda direksiyon sistemi çalışmıyor ise herhangi bir tamirat işlemi gerçekleştirilememektedir.

Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon Kutusu Tamiri Nasıl Yapılır?

Direksiyon Kutusu Tamiri Nasıl Yapılır?

Direksiyon kutusu çok pahalı bir bileşen olduğundan dolayı genellikle tamir işlemi gerçekleştirilmektedir. Ekonomik açıdan çok daha uygun bir seçenek olan tamirat yöntemi büyük oranda başarı sağlamaktadır. Tamir işlemi aşağıdaki adımlar izlenerek gerçekleşir;

  • İlk olarak direksiyonun kutusunda yağ kaçağı olup olmadığı kontrol edilir.
  • Direksiyon simidinde herhangi bir ağırlaşma problemi var ise kontrol edilir.
  • Direksiyon pompasının durumuna bakılır.
  • Dişli grupları kontrol edilir ve bileşenlerde problem var ise tamirat işlemine başlanılır.
  • Yağ kaçağına sebep olan sızdırmaz tamir takımları kontrol edilir ve sızdırma yapıyor ise yenisiyle değiştirilir.
Son iki adımda bahsettiğimiz durumlar dışında gerçekleşen problemlerde genel olarak tamirat işlemi yapılamamaktadır. Yedek parçası oldukça pahalı olsa da diğer bileşenlerin tamirat görmesi mümkün değildir. Bu sebeple dişliler ve sızdırmaz parçalar dışında meydana gelen problemlerde tamir işlemi uygulanamamaktadır.

Direksiyon Kutusu Tamiri Nasıl Yapılır?