Egzoz Emisyon Ölçümü
Diğer Hizmetlerimiz

Egzoz Emisyon Ölçümü

Seyir halinde olan otomobillerden çıkan egzoz gazının hava kirliliği oluşturduğu bilinmektedir. bu hava kirliliğinin önüne geçmek amacıyla egzoz emisyon ölçümü yapılır. Havada oluşan bu kirli gazları daha aza indirmek için emisyon testleri yapılmaktadır. Hava kirliliğini korumak adına yapılan araç uygulamalarından biridir.

Egzoz Muayene Ne Kadar Geçerli?

Hava kirliliğini en aza indirmek amacıyla uygulanan egzoz sürüm ölçümü sayesinde araçlar belirli testlere tabi tutulmaktadır.  Bu planı hayata geçirerek uygulamaya sokan   Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır.  Plan sonucu araçlara  pendik egzoz gazı emisyon denetimi  yapılmaktadır. Bu denetimlerin sağlanması açısından  muayene yaptırmayan araçlara  ceza kesilmektedir.  Egzoz muayene geçerlilik süresi araçlar arasında farklılık göstermektedir.  Resmi motorlu araçlar ve binek araçlarda egzoz emisyon ölçümü  3 yaş sonu, sonrasında ise  her 2 senede bir istenmektedir.  Diğer araçlar için ise 1 yaş sonu veya gelen sene içerisinde alınmaktadır.  Bunun yanında bazı araçlar egzoz muayenesinden muaftır.  Bu gibi ayrıntıları periyodik bakımlar sırasında uzmanlardan öğrenebilirsiniz.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir?

Trafikte ortaya çıkan hava kirliliğinin  ölçülmesi amacıyla egzoz emisyon  testi yapılmaktadır.  Bu test sayesinde kirli gazların  vermiş olduğu zararı kırmak  ve daha az zarar vermesini sağlamak  hedef alınmıştır.  Yol kenarında yetişen bitkiler ve  insanlar da dâhil olmak üzere pek çok canlı bu gazlardan olumsuz anlamda etkilenmektedir.  Bu etkilenmeyi en aza indirmek   ve daha sağlıklı bir  yaşam için araçlara  egzoz emisyon ölçümü  düzenli olarak yapılmaktadır. Bu ölçüm yapılması zorunlu kılınmış araç bakım hizmetidir. Ertelenmesi olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Muayeneden Önce Mi?

TÜVTÜRK  tarafından yapılan  ve yapılması zorunlu olan bakımlardan biri de  egzoz emisyon ölçümüdür.  Herhangi bir trafik kontrolü sırasında  ölçüm yapılmayan araçlara  para cezası uygulanmaktadır. Pendik egzoz emisyon ölçümünü  muayeneden önce yaptırmalısınız. Yapılmadığı durumlarda araç kusurlu olarak nitelendirilmektedir. Periyodik bakım sırasında egzoz muayenesinin de yapılması gerekir. Bu muayeneler sayesinde hava kirliliğinin önüne geçilmektedir. Düzenli ve atlanmaması gereken önemli bakımlardan biridir. Yapılmadığı takdirde trafikte yakalanan araçlara para cezası kesilmektedir.

İlgili Konular

Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon Kutusu Tamiri

Oldukça zor tamir işlemlerinden biri olan direksiyon kutusu tamiri sayılı servis tarafından yapılmaktadır. Yedek parça değişimi açısından oldukça pahalı olan direksiyon kutusu genel olarak tamir işlemi ile çözülmektedir.

Rehbere git

Adblue Arızası

AdBlue arızası son yıllarda çok sık duyduğumuz konulardan biridir.

Rehbere git
Adblue Arızası
Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörler, birkaç çeşidi ile araçlarda kullanılmaktadır. Bu çeşitlerden bazıları bakım işlemi görürken bazıları ise bir kere kullanım imkânı ile piyasaya sürülmektedir. Basit bir mekanizmaya sahip olan ve ucuz amortisörlerin bakım işlemleri olsa dahi değiştirmek sonuç açısından daha önemlidir. Fakat elektriksel sistemle üretilmiş amortisörlerin değişiminin yapılması daha maliyetli olduğundan bakım işlemi görmesi daha hesaplı olmaktadır. Amortisörlerin bakım ve onarım işlemleri titizlik gerektiren bir konudur. Amortisör tamiri almak isteyen araç sahipleri, bunu işinin e...

Rehbere git

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Güvenli sürüş için takip mesafesi çok önemlidir. Takip mesafesinin korunmadığı durumlarda arkadan çarpma gibi kazalar meydana gelmektedir

Rehbere git
Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?