Fren İnovasyonları

Fren İnovasyonları

Fren sistemi her araçta aktif bir şekilde çalışan araç bölümlerinden biridir. Fren sistemi aracı iki komutta yönetmektedir. Biri tamamen durma diğeri ise hızı yavaşlatmadır. Frenin bu denli hassas olması pek çok yeniliği de beraberinde getirmektedir.

Fren inovasyonları aracın güvenli ve emniyetli bir şekilde sürüş yapmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple önemli bir yere sahiptir. Dikkat edilmelidir ki fren sistemlerinde meydana gelen hasar, bozukluk, bağlantı sorunu gibi durumlardan her hangi birini aracınızda görürseniz en yakın otomobil bakım servisine gitmelisiniz. 

Kaç Çeşit Fren Sistemi Vardır?

Aracın çalışması el frenin kalkmasıyla başlamaktadır. Eğer el freninde bir bozukluk varsa fren tutmaz. Bu gibi durumlara dikkat edilmelidir. 
Araçta 3 çeşit fren vardır. Bunlar;
 
  • Ayak freni
  • El freni
  • Motor freni
     
Ayak freni 3 çeşittir. Bunlar;
 
  • Karma fren 
  • Havalı fren 
  • Hidrolik fren
Düzenli olarak araç bakım yaptırılmalı bu bakım sırasında fren ve debriyaj sistemleri kontrol edilmelidir.
 

Hidrolik Fren Sistemi Hangi Araçlarda Kullanılır?

Hidrolik fren sistemi genel anlamda binek araçlarda kullanılmaktadır. Diğer sistemlere nazaran tepki süresi daha kısadır. Buda ani frenlerde iyi sonuçlar vermesine olanak tanımaktadır. Hidrolik fren sistemi diğer sistemlere göre daha kolay imal edilmektedir. Bunun yanında oldukça ucuz bir fren sistemidir. 
 

En İyi Fren Sistemi Hangisi?

En iyi fren sisteminin hangisi olduğu konusunda bir yorum yapmak doğru değildir. Bir aracın fren sistemi ne kadar güçlü ve dengeliyse araç o denli güvenilirdir. Aracın güvenliğini sağlayan bu oranda frenin gücüdür. Özellikle son dönemlerde çıkan araçlar pek çok fren donanımıyla piyasaya sunulmaktadır. Bu donanımlar sayesinde fren sistemi güvenli bir şekilde çalışma performansı göstermektedir. Frenin güvenli olup olmadığını anlamak için aracın periyodik bakımlarını düzenli bir şekilde takip edilmelidir. Periyodik bakımlar sayesinde aracın fren sisteminde meydana gelen güç kaybı veya hasar hızlı bir şekilde tespit edilerek uzmanlar tarafından onarılmaktadır. Araç bakım hizmetlerini düzenli bir şekilde yaptırmayan araç sahipleri belirli bir süre sonra daha maliyetli sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Bu sebeple araç bakımları atlanmamalıdır. 
 

İlgili Konular

Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon Kutusu Tamiri

Oldukça zor tamir işlemlerinden biri olan direksiyon kutusu tamiri sayılı servis tarafından yapılmaktadır. Yedek parça değişimi açısından oldukça pahalı olan direksiyon kutusu genel olarak tamir işlemi ile çözülmektedir.

Rehbere git

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Güvenli sürüş için takip mesafesi çok önemlidir. Takip mesafesinin korunmadığı durumlarda arkadan çarpma gibi kazalar meydana gelmektedir

Rehbere git
Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?
Pendik Oto Sanayi

Pendik Oto Sanayi

Bölge içerisinde aktif bir şekilde öne çıkan Pendik oto sanayi servisimiz sektör içerisindeki sayılı firmalar arasında yer almaktadır. Oto sanayi içerisinde birçok hizmeti temin edebilirsiniz

Rehbere git

Adblue Arızası

AdBlue arızası son yıllarda çok sık duyduğumuz konulardan biridir.

Rehbere git
Adblue Arızası