Fren Onarımı Ve Bakımı

Fren Onarımı Ve Bakımı

Fren bakım ve onarım genel hatlarıyla fren balatasının ve ana parçaların kontrolü ile başlar. Uzmanlar tarafından yapılan tespitler araç sahibi ile paylaşılır.

Fren onarımı ve bakımı aracın ve sürücünün güvenliği açısından  önem taşıyan  bakımlardan  biridir.  Herhangi bir fren sorunu  meydana gelmişse  mutlaka  uzman bir kişiye başvurulmalıdır.

Fren Balatası Isınırsa Ne Olur?

Düşük kalitede  üretilmiş fren balataları yoğun fren kullanımı sonrasında aşırı derece de ısınabilir. Bu  ısınma  disklerin  de aşırı derecede ısınmasına neden olmaktadır. Ve bunun sonucunda disklerin eğilmesine yol açmaktadır.  Bu gibi durumların yaşanmaması için kaliteli bir fren balatası taktırılmalıdır. Aracınızda eskiyen  ve eski işlevini yerine getirmeyen bir fren balatası mevcutsa en yakın otomobil bakım servisine  giderek aracın fren onarımı ve bakımı  yaptırılmalıdır. Pendik fren onarımı ve bakımı işlemini tercih edebilirsiniz!
 

Fren Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Fren  bakımı için ortalama verilen zaman 6 ay ile 1 yıl arasıdır.  Fakat  fren bakımı  arada bir gidilecek bir işlem değildir.  Çünkü her araç  farklı bir çalışma ve performans kapasitesine sahiptir.  Bunun yanında her aracı süren kişi farklıdır. Kullanım şekline bağlı olarak ortaya çıkan  hasarlar  göze alındığında   fren bakımı yapılmalıdır.  Uzmanların tavsiye ettiği  araçların periyodik bakımlara  gelmeleridir.  Bakımlar sayesinde hasarın nerede olduğu geri döndürebilecek  bir hasarsa   bunun için  yapılacak çalışmalar önceden tespit edilmektedir.  Bu sayede araç sahibi sürecin devamında ekstra maliyetler  ile karşı karşıya kalmayacaktır.

Fren Diskleri Ne Zaman Temizlenir?

Fren  sisteminde  balataların  disklere  sürtünmesi ile birlikte  disklerde  hasar ve zorlanma meydana gelir.  Bu durumda  araç  üretici firma tarafından  verilmiş olan  kalınlık değerine  ulaştığında  fren disklerinin  temizlenmesi gerekir.  Eğer bozukluk tespit edilirse  fren disklerinin değiştirilmesi  gerekir.  Fren disk değişimi  aracı kullanmaya bağlı olarak   80.000 ile 100.000  arasında  değiştirilmelidir.  
 Periyodik bakımlar sonucunda fren diskinde meydana gelen ezilmeler, sürtünmeler  belirlenerek   fren bakım ve onarım   hizmeti  verilmektedir.  Fren diski  değişim ve temizlenmesi  uzman tarafından belirlenen ve yapılan  bir işlemdir.  Araç sahibi kendi kafasına göre araç hakkında  bir  onarım çalışmasına girmemelidir.  Yapılan yanlış  hamleler  daha kötü sonuçlar doğurabilir.
 

İlgili Konular

Pendik Oto Sanayi

Pendik Oto Sanayi

Bölge içerisinde aktif bir şekilde öne çıkan Pendik oto sanayi servisimiz sektör içerisindeki sayılı firmalar arasında yer almaktadır. Oto sanayi içerisinde birçok hizmeti temin edebilirsiniz

Rehbere git

Direksiyon Kutusu Tamiri

Oldukça zor tamir işlemlerinden biri olan direksiyon kutusu tamiri sayılı servis tarafından yapılmaktadır. Yedek parça değişimi açısından oldukça pahalı olan direksiyon kutusu genel olarak tamir işlemi ile çözülmektedir.

Rehbere git
Direksiyon Kutusu Tamiri
Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Güvenli sürüş için takip mesafesi çok önemlidir. Takip mesafesinin korunmadığı durumlarda arkadan çarpma gibi kazalar meydana gelmektedir

Rehbere git

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörler, birkaç çeşidi ile araçlarda kullanılmaktadır. Bu çeşitlerden bazıları bakım işlemi görürken bazıları ise bir kere kullanım imkânı ile piyasaya sürülmektedir. Basit bir mekanizmaya sahip olan ve ucuz amortisörlerin bakım işlemleri olsa dahi değiştirmek sonuç açısından daha önemlidir. Fakat elektriksel sistemle üretilmiş amortisörlerin değişiminin yapılması daha maliyetli olduğundan bakım işlemi görmesi daha hesaplı olmaktadır. Amortisörlerin bakım ve onarım işlemleri titizlik gerektiren bir konudur. Amortisör tamiri almak isteyen araç sahipleri, bunu işinin e...

Rehbere git
Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?