Fren Sistemleri

Fren Sistemleri

Fren, bir aracın hareketini sonlandırmak ya da hızını düşürmek için kullanılan sistemin ismini ifade eder. Fren sistemleri, motorlu taşıtların içerisinde yer alan karmaşık yapılı sistemin genel adıdır.

 Pendik araç fren sistemleri sayesinde aracın durması ve devam etmesi sürdürülmektedir. Bu bağlamda aracın önemli aksamlarından biridir. Oto periyodik bakım hizmeti sırasında fren sisteminin bakım ve onarımı da gerçekleşmektedir. 
 

Araç Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Fren sistemi, güvenlik seviyesinin en yüksek performansa ulaşması için disk frenleri kullanılmaktadır. Bu sistemle beraber fren pedalına basıldığı zaman hidrolik sıvı yer değiştirmektedir. Fren sisteminin içerisinde bulunan diskler piston yardımıyla sürtünme kuvveti oluşturarak aracın yavaşlamasına sebep olmaktadır. Diske uygulanan baskı ile aracın hızı da azalmaktadır. Fren sistemini çalıştıran bölüm aracın ön tekerlekleridir. Bu sayede disk frenler ön kısımda yer almaktadır. Araç fren sistemi basit bir mekanizma ile çalışmaktadır. Pedala yapılan ufak bir dokunuş aracın hızını kesmek için yeterli bir harekettir. Bu hizmetleri Pendik oto fren sistemleri şubemizden talep edebilirsiniz!

Havalı Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Havalı fren sistemi genel olarak ağır ticari ya da ağır vasıta taşıtlarda kullanılır. Bu mekanizma hava kompresörü ismiyle bilinen bir alet ile çalışmaktadır. Fren pedalına basıldığı an içerideki hava boşalmakta ve fren yapılmasını sağlamaktadır. Hidrolik fren sisteminden farklı olarak yağ bittiği zaman bile fren sisteminin çalışmasında bir aksama meydana gelmez. Ancak hidrolik fren sisteminde araçta yağ bittiğinde fren yapılması oldukça zorlaşır. Otomobil bakım hizmeti sırasında aracın fren sistemiyle alakalı detaylı bilgilendirme alınmalıdır. 
 

Araç Fren Sistemi Parçaları

Fren sistemi aracın önemli bölümlerinden biridir. Bu bölüme yardımcı olan araç parçaları vardır. Araç fren sistemi parçaları aşağıda verildiği şekildedir;
 
 • Fren pedalı
 • Fren ana merkezi
 • Fren servosu
 • Hidrolik valf modülü
 • Fren diskleri
 • Fren kampanaları
 • Fren boruları 
 • Fren hortumları
 • Kaliperler
 • Tekerler fren silindirleri
 • Fren balataları
   
Araç fren sistemi parçalarından her hangi birisi bile arıza gösterse doğru oranda diğer bölümleri de etkileyecektir. Bu sebeple otomobil bakım hizmeti sırasında aracın fren sistemine ayrıntılı bir şekilde bakılmalıdır.

İlgili Konular

Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon Kutusu Tamiri

Oldukça zor tamir işlemlerinden biri olan direksiyon kutusu tamiri sayılı servis tarafından yapılmaktadır. Yedek parça değişimi açısından oldukça pahalı olan direksiyon kutusu genel olarak tamir işlemi ile çözülmektedir.

Rehbere git

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörler, birkaç çeşidi ile araçlarda kullanılmaktadır. Bu çeşitlerden bazıları bakım işlemi görürken bazıları ise bir kere kullanım imkânı ile piyasaya sürülmektedir. Basit bir mekanizmaya sahip olan ve ucuz amortisörlerin bakım işlemleri olsa dahi değiştirmek sonuç açısından daha önemlidir. Fakat elektriksel sistemle üretilmiş amortisörlerin değişiminin yapılması daha maliyetli olduğundan bakım işlemi görmesi daha hesaplı olmaktadır. Amortisörlerin bakım ve onarım işlemleri titizlik gerektiren bir konudur. Amortisör tamiri almak isteyen araç sahipleri, bunu işinin e...

Rehbere git
Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?
Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Güvenli sürüş için takip mesafesi çok önemlidir. Takip mesafesinin korunmadığı durumlarda arkadan çarpma gibi kazalar meydana gelmektedir

Rehbere git

Pendik Oto Sanayi

Bölge içerisinde aktif bir şekilde öne çıkan Pendik oto sanayi servisimiz sektör içerisindeki sayılı firmalar arasında yer almaktadır. Oto sanayi içerisinde birçok hizmeti temin edebilirsiniz

Rehbere git
Pendik Oto Sanayi