Oto klima gazı neden boşalır?

Oto klima gazı neden boşalır?

Oto klima gazında dönem dönem azalma ya da tamamen boşalma meydana gelir. Klimada oluşan gaz kaçağı sorunu, klima kompresörün işlevini yitirmesi gibi sebeplerden dolayı oto klima gazı azabilir veya bitebilir. Bu gibi durumların kaynağının belirlenmesi için ise Detay Otomotiv bünyesinde detaylı bir muayene gerçekleştirilir.  Aracın klima kontrolü yapıldıktan sonra sorunun nerden kaynaklı çıktığı ayrıntılı olarak belirlenir. Bu tespit sonucu gerekli bakım ve onarımlar gerçekleştirilir.

Oto klima gazı neden boşalır?

Arabada Klima Gazı Kaç Senede Biter?

Arabada Klima Gazı Kaç Senede Biter?

Klima gazı ortalama 5 ile 7 yıl arası dayanma performansı gösterir. Bu performansı artırmak araç sahiplerinin elindedir. Düzenli Pendik periyodik bakım hizmeti alan, filtre değişimine özen gösteren araç sahipleri için bu süre 10 yıla çıkmaktadır. Bu anlamda klima gazı ömrü aslında araç sahibinin elindedir. Hor kullanımlarda ve değişmeyen filtrelerde bu süre 2-3 yıla kadar düşmektedir. Bu sebeple aracın periyodik bakımlarının düzenli yapılması klimanın geleceği açısından önem arz etmektedir. Ayrıca, oto klima gazı dolumu ve genel araç bakımı işleminin profesyonel bir firma bünyesinde gerçekleştirilmesi de aynı önem seviyesine sahiptir.

Arabada Klima Gazı Kaç Senede Biter?

Gazsız Klima Çalışır Mı?

Gazsız Klima Çalışır Mı?

Araç klimasında gazın eksilmesine sebep olan şey sızıntıdır. Sistemde çatlak veya kırık dahi olmasa bile bazen klima çalışmasını durdurur. Bunun sebebi yağın devir daim yapmamasıdır. Devir daim yapmayan yağ klimanın çalışmamasına neden olur. Klima gazı biterse veya eksilirse klimanın çalışma performansı gittikçe düşer. Bu düşüş klimanın bozulmasına sebep olur. Bu durumların yaşanmaması için yılda iki kez ya da üç kez klima çalıştırılmalı ve gaz seviyesi sürekli kontrol edilmelidir. Her hangi olumsuz bir durumda Pendik araç bakım hizmetine başvurulmalıdır.

Gazsız Klima Çalışır Mı?

Araba Kliması Neden Bozulur?

Araba Kliması Neden Bozulur?

Araba kliması pek çok sebepten ötürü işlevini yerine getirmeyebilir. Klima içerisinde oluşmuş mekanik sebeplerden dolayın klima bozulabilir. Klima arıza sebepleri:
 
  • Klima eskisi gibi soğutmuyorsa, klima gazında eksilme meydana gelmiş olabilir.
  • Kompresör soğutmuyorsa klima gazı bitmiş olabilir.
  • Klima gazı sürekli bitiyorsa gaz kaçağı sorunu olabilir.
  • Kompresör çalışır halde ancak soğuk hava yoksa klima fanı işlevini yitirmiş olabilir. 
  • Filtrenin tıkanması çalışmayı engelleyen başka bir nedendir. 
 

Araba Kliması Neden Bozulur?