Oto Lastik

Oto Lastik

Otomobilin en önemli parçalarından biri lastiktir. Oto lastik yol tutuşu sağlamakta, aracın yükünü taşımakta, sürüş sırasında aracı kontrol etmeyi sağlamaktadır.

Lastiğin kalitesi yol güvenliğinde oldukça önemlidir. Yolculuk esnasında yol zeminine temasın doğru oranda olması gerektiği sebebi ile lastik kalitesi konforlu bir biçimde seyahat etmeyi sağlamaktadır.

Lastik değişimine ihtiyacınız olduğuna dair işaretler nelerdir?

Pendik oto lastik değişimi lastiğin türüne, kalitesine, kullanılma durumuna göre değişiklik göstermektedir. İyi bir sürücü olmanız bu değişim sürecini fark etmeniz açısından önemlidir. Aracın lastiği sık periyotlarla kontrol edilmelidir. Lastikte aşınma olup olmadığına bakılmalıdır. Aşınma olmuş oto lastikler ile seyahat ederken araç direksiyonunda titremeler olmaktadır. Virajlarda dönüş sırasında araçta sarsılma mevcutsa lastiğin bakım ya da değişim zamanı gelmiş demektir. Yağmurlu havalarda kullanılan araçlarda aşınması olan lastikle yolculuk esnasında araç pati çekmektedir. Lastik aşınması fazla olan lastiklerde ise kuru zeminde bile tekerlerde bu durum yaşanmaktadır. Bu gibi durumların yaşanmaması için kışlık bakım ve bahar bakım hizmetleri düzenli olarak alınmalıdır.

Kış lastiği avantajları

Lastikler tür olarak birkaç türe sahiptir. Bu türler şunlardır:
 
  • Yazlık lastikler
  •  Kışlık lastikler
  • Mevsimlik lastikler 
     
Kışlık lastikler lastik kalınlığı, lastiğin yüzeyindeki kavrama amacıyla yapılmış kıvrımsal yapılar sayesinde daha avantajlıdır. Lastiğin tutuş özelliğinin artırılması kaza riskinin en aza indirilmesi açısından oldukça önemlidir. Kış lastiği avantajından biri de ıslak ve kaygan zeminde fren mesafesini kısaltmasıdır. Can ve mal güvenliğin sağlanması için mutlaka kış lastikleri kullanılmalıdır.
 

Dört mevsim lastik

Dört mevsim lastik hem yaz hem kış mevsiminde kullanılan lastik türüdür. Her mevsim kullanıldığı için aşınma oranı daha sık olmaktadır. Mevsimsel lastikler altı ay takılı kaldığı için aşınma oranı az olmaktadır. Hava koşulları sert olmayan illerde yaşayan kullanıcılara daha çok hitap etmektedir. Hava koşulları sert geçen, kar yağışı yoğun olan yerlerde dört mevsim lastikler yeterli olamamaktadır. Dört mevsim lastikleri yapısal olarak bakıldığında kış lastiklerine benzer olarak üretilmektedir. Zorlu kış şartlarına dayanıklılığın artırılması amacı ile lastiğin sırt deseni kış lastiği gibi derin kıvrımlı yapılmaktadır. Performans açısından dört mevsim lastiklerin kış mevsiminde kullanılması daha iyi sonuçlar verecektir.

İlgili Konular

Pendik Oto Sanayi

Pendik Oto Sanayi

Bölge içerisinde aktif bir şekilde öne çıkan Pendik oto sanayi servisimiz sektör içerisindeki sayılı firmalar arasında yer almaktadır. Oto sanayi içerisinde birçok hizmeti temin edebilirsiniz

Rehbere git

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörler, birkaç çeşidi ile araçlarda kullanılmaktadır. Bu çeşitlerden bazıları bakım işlemi görürken bazıları ise bir kere kullanım imkânı ile piyasaya sürülmektedir. Basit bir mekanizmaya sahip olan ve ucuz amortisörlerin bakım işlemleri olsa dahi değiştirmek sonuç açısından daha önemlidir. Fakat elektriksel sistemle üretilmiş amortisörlerin değişiminin yapılması daha maliyetli olduğundan bakım işlemi görmesi daha hesaplı olmaktadır. Amortisörlerin bakım ve onarım işlemleri titizlik gerektiren bir konudur. Amortisör tamiri almak isteyen araç sahipleri, bunu işinin e...

Rehbere git
Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?
Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon Kutusu Tamiri

Oldukça zor tamir işlemlerinden biri olan direksiyon kutusu tamiri sayılı servis tarafından yapılmaktadır. Yedek parça değişimi açısından oldukça pahalı olan direksiyon kutusu genel olarak tamir işlemi ile çözülmektedir.

Rehbere git

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Güvenli sürüş için takip mesafesi çok önemlidir. Takip mesafesinin korunmadığı durumlarda arkadan çarpma gibi kazalar meydana gelmektedir

Rehbere git
Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?