Yağ & Filtre Değişimi

Yağ & Filtre Değişimi

Motor yağı kullanım sıklığına bağlı olarak sürtünmeye maruz kalarak kirlenir. Yağın içerisinde birken tortular ve hareketli parçalar sürtünmenin artmasına neden olur. Motor yağında oluşan bu birikmeler otomobilin performansını düşürür.

Bu da aracın yağ filtre değişimi yapmasına sebep olur. Yağ filtre değişimi yapılmazsa aracın motorundan sesler gelebilir. Bu gibi durumların oluşmaması için periyodik bakımların düzenli olarak yapılması gerekir. 
 

Yağ Filtresi Değişirken Filtre Değişir Mi?

Araçta her yağ değişimin de filtre değişiminin de tekrarlanması gerekir. Yağ değişimi uzun aralıklarla devam etse bile filtre dolduğu zaman eski performansında çalışmayabilir. Yağ filtresinin periyodik bakımlar sırasında değiştirilmesi filtrenin içerisinde tortu ve birikmelerin yaşanmaması açısından araç sahiplerine kolaylık sağlayacaktır. Yağ filtre değişimi düzenli takip edilmediği takdirde motor performansının giderek düşmesine sebep olacaktır. Bu gibi durumların yaşanmaması için düzenli aralıklarla motor ve yağ filtresinin uzmanlara kontrol ettirilmesi gerekir.

Yağ Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

Araç bakımı sırasında aracın yağ filtresinin tıkanıp tıkanmadığı bilgisayar destekli arıza tespit cihazı ile belirlenir. Yağ filtresinin tıkanması aracın yağ akışının düzgün bir şekilde çalışmamasına sebep olur. Bu durum da motorun yorulmasına ve düzgün çalışmamasına sebep olur. Yorulan motorda kalıcı hasarlar oluşabilir. Motor aracın en önemli mekanizmasıdır. Motorun bozulması veya hasar görmesi maliyeti yüksek sonuçlar doğurabilir. Düzenli olarak yapılan bakımlar sayesinde motorda yaşanacak en ufak hasar kolay bir şekilde tespit edilebilir. Yağ filtresinin tıkanması veya değiştirilmemesi gibi durumlarda en çok hasar görecek mekanizma motordur.

Hava Ve Yağ Filtresi Ne Zaman Değişir?

Araç periyodik bakım hizmetleri sırasında filtrelerin değiştirilmesi gerekir. Filtreler otomobilin yardımcı parçalarıdır. Çalışma performansının ana taşları olması sebebiyle önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple düzenli olarak değişiminin yapılması gerekir. Aracı kullanma sıklığı, motorun durumu gibi etkenler filtrelerin değiştirilme sürelerinde önemli rol oynar. Filtrelerin çalışır durumda olması veya değişmesi gerektiğini uzmanlar periyodik bakım hizmetleri sırasında araç sahiplerine belirtmektedir.  Bu bakımları atlayan veya erteleyen araç sahipleri oluşacak sorunların büyümesine veya düzeltilemeyecek noktaya getirilmesine sebep olacaktır.
Detay Otomotiv bünyesinde hizmet sunulan markalar ise şunlardır;
 
  • Seat
  • Audi
  • Kia
  • Mercedes
  • Nisan
  • Skoda
  • Volkswagen
  • BMW
  • Honda
  • Renault 

İlgili Konular

Pendik Oto Sanayi

Pendik Oto Sanayi

Bölge içerisinde aktif bir şekilde öne çıkan Pendik oto sanayi servisimiz sektör içerisindeki sayılı firmalar arasında yer almaktadır. Oto sanayi içerisinde birçok hizmeti temin edebilirsiniz

Rehbere git

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Güvenli sürüş için takip mesafesi çok önemlidir. Takip mesafesinin korunmadığı durumlarda arkadan çarpma gibi kazalar meydana gelmektedir

Rehbere git
Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?
Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon Kutusu Tamiri

Oldukça zor tamir işlemlerinden biri olan direksiyon kutusu tamiri sayılı servis tarafından yapılmaktadır. Yedek parça değişimi açısından oldukça pahalı olan direksiyon kutusu genel olarak tamir işlemi ile çözülmektedir.

Rehbere git

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörler, birkaç çeşidi ile araçlarda kullanılmaktadır. Bu çeşitlerden bazıları bakım işlemi görürken bazıları ise bir kere kullanım imkânı ile piyasaya sürülmektedir. Basit bir mekanizmaya sahip olan ve ucuz amortisörlerin bakım işlemleri olsa dahi değiştirmek sonuç açısından daha önemlidir. Fakat elektriksel sistemle üretilmiş amortisörlerin değişiminin yapılması daha maliyetli olduğundan bakım işlemi görmesi daha hesaplı olmaktadır. Amortisörlerin bakım ve onarım işlemleri titizlik gerektiren bir konudur. Amortisör tamiri almak isteyen araç sahipleri, bunu işinin e...

Rehbere git
Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?